Oddelenie komornej hry

Oddelenie komornej hry sa zameriava na interpretáciu diel komornej literatúry. Zabezpečuje výučbu predmetov Prax v komornej hre, Hra v komornom súbore a Komorný spev pre študentov hudobných interpretačných katedier, teda pre Katedru klávesových nástrojov a cirkevnej hudby, Katedru strunových, dychových a bicích nástrojov a pre Katedru spevu. Spomínané predmety sú, až na malé výnimky v jednotlivých študijných plánoch, povinné a sprevádzajú našich študentov – inštrumentalistov i spevákov počas celého štúdia na bakalárskom aj magisterskom stupni.

Na magisterskom stupni štúdia ponúka Oddelenie komornej hry aj samostatné štúdium Komornej hry a tiež Komorného a koncertného spevu.

Cieľom štúdia komornej hry je vychovávať študentov k umeleckej partnerskej spolupráci, vštepiť im princípy a špecifiká práce v rozličných komorných zoskupeniach a nadchnúť ich pre túto hudobnú disciplínu. Väčšina absolventov sa s ňou totiž stretne vo svojom budúcom profesnom pôsobení, či už v úlohe aktívnych hráčov alebo pedagógov. Samozrejme u poslucháčov, ktorí si zvolia študijný program Komorná hra sa jedná o vyhranený záujem. Tomu zodpovedá vyššia náročnosť štúdia a jeho celkové nastavenie.

Pri oboch typoch štúdia je však dôležitá prezentácia dosiahnutých výsledkov – koncertné predvednie naštudovaného repertoáru. Okrem cyklu pravidelných “povinných” koncertov, ktoré prebiehajú počas akademického roka v malej koncertnej sále fakulty, pripravuje oddelenie jeden až dva výberové komorné koncerty ročne. Tieto sa uskutočňujú v koncertnej sieni Dvorana v rámci cyklu Komorné večery vo Dvorane, väčšinou v mesiacoch február a marec. Príležitosť účinkovať tam dostávajú študenti, ktorí zaujali svojimi výkonmi na semestrálnych skúškach, prípadne na predchádzajúcich menších koncertoch.

Koncertné aktivity niektorých našich študentov sú bohatšie aj vďaka záujmu o súčasnú hudbu. Ide o prepojenie so študentským festivalom Orfeus. Už trikrát naštudovali poslucháči našej fakulty vybrané komorné diela pre jeden z koncertov tohto festivalu, takpovediac na objednávku (v roku 2018 z diel Gershwina a Bernsteina, v roku 2019 v rámci Orfeus Retrospektiff a v roku 2020 premiérovo naštudovali skladby svojich spolužiakov – študentov a študentiek skladby).

Oddelenie komornej hry organizuje pre študentov aj interpretačné semináre komornej hry renomovaných zahraničných umelcov a pedagógov. Príprava na súťaže a účasť na nich určite kvalitatívne posúva aj komorné súbory. Klavírne a akordeónové duá priniesli zo zahraničia dokonca niekoľké cenné trofeje.


Pedagógovia

Odborní asistenti
Vyučujúci poslucháči doktorandského štúdia
  • Mgr. art. Rastislav Jurčík
  • Mgr. art. Jozef Kovalčík

Špecializácie

Oddelenie komornej hry aktuálne zabezpečuje výučbu v nasledovných špecializáciách:


Prijímacie konanie

Nároky na uchádzačov a uchádzačky a informácie o priebehu prijímacích skúšok sú zverejnené na stránkach jednotlivých študijných programov, ktoré Oddelenie komornej hry ponúka.

Termíny podávania prihlášok:

  • Magisterské štúdium: 13. 5. 2024

Termíny prijímacích skúšok:

  • Magisterské štúdium: 10. – 21. 6. 2024

História katedry

Oddelenie komornej hry existuje od roku 1992. Svojimi aktivitami k jeho vzniku výrazne prispeli prof. Anna Hölblingová, ArtD., ktorá oddelenie do roku 2015 aj viedla, a prof. Ľudovít Marcinger (presadil na fakulte predmet komorný spev a bol aj jeho prvým pedagógom).

Treba zdôrazniť, že komorná hra sa vyučovala na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU od jej počiatkov a mnohí absolventi školy sa na koncertných pódiách etablovali ako excelentní komorní hráči: Mikuláš Jelínek, Helena Gáfforová, Miloš Starosta, Viktória Stracenská, Hana Štolfová-Bandová, husľové duo Anna a Quido Hölbling, Danka Varínska, Peter Mikuláš, Ewald Danel, duo Jozef Zsapka a Dagmar Zsapková, Zlatica Poulová, akordeónové duo Boris Lenko a Ľubomír Žovic a mnohí ďalší. Aj komornú hru tu ešte donedávna vyučovali osobnosti ako Dana Varínska, Jozef Kopelman, Jozef Budzák, Peter Michalica, Tatiana Fraňová či Alexander Jablokov.

Najúspešnejším študentským komorným súborom posledného desaťročia, ktorý na Hudobnej a tanečnej fakulte pracoval takmer vo svojej dnešnej podobe pod vedením prof. Jána Slávika je Mucha Quartet (Juraj Tomka, Andrej Matis/Andrej Baran, teraz Jozef Ostrolucký, Veronika Prokešová-Kubešová a Pavol Mucha).

Ďalším komorným ansámblom, ktorý vznikol na pôde VŠMU, vydobil si svoje miesto v profesionálnej sfére a môže sa pochváliť významnými úspechmi je Bratislavské gitarové kvarteto. V súčasnosti pracuje v zostave Miloš Slobodník, Yorgos Nousis, Radka a Martin Krajčovci. Na Hudobnej a tanečnej fakulte študovali aj členovia Slovenského kvarteta (predtým Pressburger Quartett) a tiež sláčikové kvarteto Spectrum Quartett s primáriom Jánom Kružliakom.


Kontakty

Sídlo katedry:
Zochova 1

Mgr. art. Viera Bartošová, ArtD.
vedúca oddelenia

viera.bartosova@vsmu.sk