Katedra spevu

Katedra spevu pripravuje profesionálnych sólistov od roku 1949. Jej absolventi sú plne pripravení na pôsobenie v opernej a koncertnej praxi ako sólisti, komorní sólisti, sólisti vokálno-inštrumentálnych diel všetkých žánrov a štýlových období a po absolvovaní doplňujúceho pedagogického štúdia aj ako plne kvalifikovaní pedagógovia na všetkých stupňoch vzdelávania.

Katedra spevu sa snaží vytvárať svojim študentom také podmienky, aby mohli byť porovnateľnými s vysokými školami rovnakého zamerania v zahraničí. K tomu prispôsobuje atraktívny proces výučby, kurzy, workshopy, prednášky, ako aj spoluprácu s inými katedrami či fakultami na spoločných projektoch.

Študenti Katedry spevu premiérujú diela mladých slovenských autorov v rámci festivalu Orfeus, účinkujú na komorných koncertoch, hosťujú na koncertoch zahraničných akadémií, napr. Akadémia F. Liszta (Budapešť, Maďarsko),Akademia muzyczna F. Nowowiejskiego (Bydgoszcz, Poľsko).

Dôležitým krokom bolo nadviazanie aktívnejšej spolupráce s vedením SND a účinkovanie študentov KS v operných predstaveniach a tiež v Opernom štúdiu SND. Študenti spevu majú každoročne príležitosť na vystúpenie s viacerými orchestrami: orchester Slovenskej filharmónie, Musica Aeterna, Capella Istropolitana, Modern Orchestra a ďaľšie.

Štúdium operného spevu sa opiera o skúsenosti slovenskej vokálnej školy, ktoré spája s poznatkami progresívnych zahraničných interpretačných škôl. Profil absolventa spevu spoluvytvárajú okrem predmetov hlavného odboru predmety spoločenskovedné a hudobno-teoretické. V priebehu štúdia prezentujú študenti svoje výsledky na fakultných i verejných koncertoch, resp. operných predstaveniach. Študenti sa pripravujú a zúčastňujú na domácich i zahraničných súťažiach, absolvujú študijné pobyty na zahraničných školách.


Pedagógovia

Odborní asistenti
Externí spolupracovníci
Interní doktorandi
  • Mgr. Daniel Čapkovič
  • Mgr. art. Terézia Kružliaková
Externí doktorandi
  • Mgr. art. Veronika Gregušová

Špecializácie

Katedra spevu aktuálne zabezpečuje výučbu v nasledovných špecializáciách v rámci akreditovaného študijného programu:


Prijímacie konanie

Nároky na uchádzačov a uchádzačky a informácie o priebehu prijímacích skúšok sú zverejnené na stránkach jednotlivých študijných plánov, ktoré Katedra spevu ponúka.

Termíny podávania prihlášok:

  • Bakalárske štúdium: 13. 5. 2024
  • Magisterské štúdium: 13. 5. 2024
  • Doktorandské štúdium: 15. 5. 2024

Termíny prijímacích skúšok:

  • Bakalárske štúdium: 10. – 21. 6. 2024
  • Magisterské štúdium: 10. – 21. 6. 2024
  • Doktorandské štúdium: 10. – 21. 6. 2024

Projekty katedry

Od roku 2012 organizuje katedra spevu kolokviá o kontinuite vokálnej pedagogiky pod názvom Cesty spevu, venované bývalým pedagógom a aj významným vokálnym umelcom. Iniciatíva vzišla od doc. Hany Štolfovej-Bandovej, ArtD., neskôr sa na ich príprave striedali jednotliví členovia katedry a doktorandi.

Kolokvium je zároveň súčasťou predmetu Dejiny a literatúra spevu a praktickým spôsobom dopĺňa jeho osnovy nad rámec základných informácií. Jednotlivé ročníky boli venované osobnostiam Anna Hrušovská (2012), Magdaléna Blahušiaková (2013), Anna Korínska (2014), Mária Kišoňová-Hubová (2015), Janko Blaho (2016), Nina Hazuchová (2017), Ľudovít Marcinger (2018), Lucia Popp (2019), Ľjuba Baricová (2020)

Aktivity Katedry spevu v posledných rokoch:

  • Svetová premiéra slovenskej opery skladateľa Ľuboša Bernátha – Margita a Besná (Metské divadlo P. O. Hviezdoslava, Bratislava, 2. máj 2019)
  • Zahraničné vystúpenie s operným predstavením L. Janáček – Liška Bystrouška, Bydgoszcz, Poľsko, 2018
  • Prednáška a masterclass prof. Katarzyna Rymarczyk z akademie muzycznej F. Nowowiejskiego v Bydgoszczi, (21. – 22. február 2019)
  • Masterclass pre študentov Katedry spevu – Mireia Latorre – profesorka dikcie cudzích jazykov pre spevákovna Vysokej hudobnej škole v Oviede v Asturskom kniežactve – Španielsko.
  • Masterclass orientovaný na španielske a katalánske piesne + francúzsky repertoár, (6. – 7. marec 2019)

História

Katedru spevu do dnešnej doby profilovali desiatky pedagógov spevu. Pôsobenie niektorých pedagógov bolo iba krátke, niektorí dlhodobo delili svoje umelecké a tvorivé sily medzi operné či koncertné pódium a pedagogickú prácu, niektorí sa venovali iba svojej pedagogickej činnosti. Pôsobenie všetkých týchto pedagógov prinášalo viaceré vokálne metodiky vychádzajúce predovšetkým z talianskej, nemeckej a ruskej školy, obohatené vlastnou umeleckou skúsenosťou a pedagogickou praxou. Táto skutočnosť predstavuje pozitívny a tvorivý moment v rozvoji katedry.

Zakladateľskú generáciu pod vedením prof. Jána Strelca predstavovali doc. Imrich Godin, doc. Anna Korínská, doc. Anna Hrušovská, dr. Janko Blaho, neskôr aj vedúci katedry a hosťujúca doc. Tatiana Coková. Koncom šesťdesiatych rokov prichádza z konzervatória doc. Mária Smutná a popredná sólistka opery Slovenského národného divadla prof. Mária Kišonová-Hubová, ktorá sa neskôr ujíma po prof. Jurajovi Haluzickom aj vedenia katedry. Mená pedagógov Katedry spevu, významných umeleckých osobností prof. Márie Kišonovej-Hubovej a dr. Janka Blaha, sú späté aj so založením Speváckej súťaže Mikuláša Schneidera- Trnavského v roku 1971. Krátko pôsobí ako pedagóg spevu dr. Ljuba Makovická, neskôr sa však venuje na katedre spevácko-teoretickým predmetom, píše a prekladá skriptá.

Sedemdesiate roky znamenajú postupnú výmenu zakladateľskej generácie. Prvý pedagóg z radov absolventov školy je v roku 1972 koncertná speváčka prof. Viktória Stracenská. Ako hosť pôsobil na katedre v prvej polovici sedemdesiatych rokov doc. A. I. Orfionov, bývalý sólista a šéf Veľkého divadla v Moskve a oboznamuje katedru s ruskou vokálnou školou. Na katedru prichádzajú ďalší absolventi VŠMU, sólisti opery SND doc. Juraj Hrubant a doc. Jozef Špaček a z konzervátoria prof. Vlasta Hudecová.

Začiatkom osemdesiatych rokov pedagogický káder dopĺňa sólistka opery SND Nina Hazuchová a profesorka konzervatória Ida Černecká, na krátky čas aj sólista Opery SND dr. Gustáv Papp. V roku 1982 sa na Katedre spevu po prvý raz otvára 3. stupeň vysokoškolského štúdia, prvý absolvent a po ukončení v roku 1985 aj pedagóg je koncertná speváčka doc. Hana Štolfová-Bandová, ArtD.

V tom čase na Katedru spevu prichádza z Divadelnej fakulty VŠMU prof. Eva Blahová. Po odchode prof. M. Kišonovej-Hubovej v roku 1986 je vedením katedry poverený dlhoročný korepetítor a zakladateľ Subkatedry komorného spevu, prof. Ľudovít Marcinger. Koncom 80. rokov vedenie katedry preberá prof. Stracenská a znova na určité obdobie prof. Marcinger. Z konzervatória prichádza na katedru Mgr. Zlatica Livorová a neskôr aj Mgr. Jana Billová.

Koncom 90. rokov sa opäť stáva vedúcou katedry prof. Viktória Stracenská a postupne pozýva do pedagogického zboru ďalších absolventov VŠMU. Začína pôsobiť sólistka Opery SND doc. Magdaléna Blahušiaková – vedúca katedry 2006 – 2008. Sólistka Opery SND Ljuba Baricová sa okrem predmetu Vytváranie dramatickej postavy začína na katedre venovať aj vyučovaniu sólového spevu. Nové storočie prináša aj nové mená. Určitý čas na katedre pôsobili aj operní sólisti František Livora a Róbert Szücz (absolventi VŠMU), ako aj Sergej Kopčák a Gurgen Ovsepian.

V súčasnosti na katedre pôsobia dlhoroční pedagógovia z radov bývalých absolventov: prof. Peter Mikuláš, ArtD., prof. Ľubica Rybárska, ArtD., Mgr. art. Jolana Fogašová, ArtD. (dlhoroční sólisti Opery SND), Mgr. Jana Pastorková, ArtD., Mgr. art. Dagmar Podkamenská Bezačinská, ArtD. (od r. 2017 vedúca katedry), Mgr. art. Silvia Lejava-Adamíková, ArtD., Mgr. art. Martina Masaryková, ArtD., Mgr. art. Božena Ferancová, ArtD, Mgr. art. Adriana Galla Kohútková, ArtD.

Významnou súčasťou Katedry spevu je Operné štúdio. Spoločnou prácou režiséra, dirigenta, korepetítorov, pedagógov herectva a pohybu pripravuje študentov na opernú prax a dáva im možnosť získať skúsenosti v každoročných predstaveniach „Fragmentov“ a v operných absolventských predstaveniach. V prvých rokoch prácu v Opernom štúdiu viedli také osobnosti ako skladateľ a dirigent Ladislav Holoubek, prof. Ladislav Slovák a režisér prof. Miloš Wasserbauer. Viac ako desaťročie sa na formovaní budúcich operných spevákov podieľali režisér Miroslav Fischer a dirigent Gerhard Auer. Začiatkom 70. rokov prichádza do vedenia Operného štúdia režisér doc. Branislav Kriška, ktorý na Katedre spevu vychoval aj nových operných režisérov. V Opernom štúdiu pod vedením pedagógov pracujú na príprave operných Fragmentov a opery študenti spevu, ako aj študenti dirigovania, scénografie atď. Mnohí z nich neskôr pôsobili v Opernom štúdiu ako pedagógovia, ako napríklad dirigenti – prof. Ondrej Lenárd, Mgr. art. Marián Lejava, ArtD., Mgr. art. Dušan Stefánek.  režisér Mgr. art. Marián Chudovský, prof. PhDr. Pavol Smolík, ArtD., a doc. PhDr. Tomáš Surý, ArtD., v súčasnosti vedúci operného štúdia. Neodmysliteľnou súčasťou Katedry spevu sú spolupracujúci klaviristi, ktorí sa nielen podieľajú na výchove spevákov, ale sprevádzajú ich aj ako partneri na koncertoch a speváckych súťažiach.

Študenti a absolventi Katedry spevu získali množstvo cien na domácich aj zahraničných medzinárodných speváckych súťažiach, napr. Trnava, Vráble, Komárno, Karlové Vary, Kroměříž, Moskva, Helsinki, Salzburg, Viedeň, Rím, Rio de Janeiro, Philadelphia, Belveder atď.

Absolventi katedry spevu našli uplatnenie ako sólisti operných súborov na Slovensku a v Čechách, niektorí pôsobia v operných domoch v zahraničí. Sú pedagógmi konzervatórií na Slovensku a v Čechách, pedagógmi VŠMU v Bratislave, Akadémie umení v Banskej Bystrici, JAMU Brno a AMU Praha.


Absolventi a absolventky

Katedru spevu VŠMU absolvovalo viac ako 300 spevákov (domácich aj zahraničných). Operný svet pozná mená absolventov Katedry spevu ako Lucia Popp, Gabriela Beňačková či Ľubica Orgonášová, atď.

Prvú spevácku garnitúru predstavujú mená emeritných aj súčasných sólistov SND ako napríklad Andrej Kucharský, Pavol Mauréry, Ľjuba Baricová, Juraj Hrubant, František Livora, Magdaléna Hajóssyová, Magdaléna Blahušiaková  alebo aj emeritných koncertných spevákov ako napríklad Hana Štolfová-Bandová a Marta Beňačková.

V ďalších rokoch vynikajú mená ako napr. Ľubica Rybárska, Peter Mikuláš, Ján Galla, Miroslav Dvorský, Ľudovít Ludha, Otokar Klein, Adriana Kohútková, Gustáv Beláček, Ľubica Vargicová, Pavol Remenár, Jolana Fogašová, Magdaléna Kožená, Andrea Danková Lenka Máčiková, Eva Hornyáková, Tomáš Juhász, Martina Masaryková, Juraj Hollý, Terézia Kružliaková, Pavol Kubáň, Michaela Kušteková, Mariana Sajková, Adriana Kučerová, Štefan Kocán, Boris Prýgl a mnohí ďalší…


Kontakty

Sídlo katedry:
Zochova 1

Mgr. art. Dagmar Podkamenská Bezačinská, ArtD.
vedúci katedry

doc. Jana Pastorková, ArtD.
tajomníčka katedry